Ötödik labor

2004. március 24.

1. Fontok

1.1. Betűstílusok

Mit írunk  Mit látunk

\textbf{boldface}  boldface
\textit{italic}  italic
\textrm{roman}  roman
\textsc{small caps}  small caps
\textsf{sans serif}  sans serif
\textsl{slanted}  slanted
\texttt{typewriter}                typewriter
\textbf{\textit{bolditalic}}  bolditalic
\textbf{\textsc{bold small caps}} bold small caps

1. ábra. A betűstílus megválasztása

1.2. Betűméretek

Mit írunk  Mit látunk

  \tiny{legkisebb}  legkisebb
  \scriptsize{még mindig kicsi} még mindig kicsi
  \footnotesize{lábjegyzetnyi}  lábjegyzetnyi
  \small{kicsi}  kicsi
  \large{nagy}  nagy
 \Large{nagyobb}  nagyobb
 \LARGE{még nagyobb}  még nagyobb
 \huge{óriási}  óriási
 \Huge{óriásibb}  óriásibb

2. ábra. A betű méretének megadása

\underline{Megjegyzés:} Léteznek külön környezetek a különböző betűméretek létrehozására. Szintaxisuk: \begin{méret} … \end{méret}, ahol méret az előbbi parancsok egyike.

2. Saját parancsok, környezetek értelmezése

2.1. Parancsok

2.1.1. Nem létező parancsok létrehozása

A bevezető részben megadott \newcommand{\név}[szám]{definíció} parancs segítségével egy új parancsot értelmezhetünk. Alkalmazhatjuk például ismert parancsok lerövidítésére is:

\newcommand{\ul}{\underline}
\newcommand{\mc}{\multicolumn}

Az első használatakor \underline{bármi} aláhúzására elegendő begépelnünk, hogy \ul\{bármi\}…

Olyan parancsokat is megadhatunk, amelyek paraméterek feldolgozására képesek:

• A Babeş– Bolyai Tudományegyetem első éves diákja …

• A Babeş– Bolyai Tudományegyetem másod éves diákja …

• A Babeş– Bolyai Tudományegyetem harmad éves diákja …

Forráskódja:

\begin{itemize}
\item \bbte{első}
\item \bbte{másod}
\item \bbte{harmad}
\end{itemize}

a preambulumban pedig szerepel a

\newcommand{\bbte}[1]{A Babe\c{s} -- Bolyai Tudományegyetem
\emph{#1} éves diákja \ldots}

parancs.

2.1.2. Beépített parancsok felülírása

Szintaxisa: \renewcommand{\név}[szám]{definíció}.

2.2. Környezetek

Saját környezetek létrehozása a \newenvironment{\név}[szám]{előtte}{utána} paranccsal történik.

A parancsokhoz hasonlóan, a környezetek újradefiniálására is létezik parancs, a \renewenvironment, az előbbihez hasonló szintaktikával.

Példa új környezet létrehozására:

Következmény. A fentiekből tehát az következik, hogy …

Az előbbi sor a bevezetőben szereplő

\newenvironment{kov}{\begin{quote}{\bf Következmény}}{\end{quote}}

és a \begin{kov} … \end{kov} parancs segítségével készült.

Következmény. Ebből is látszik, hogy most már minden világos számodra …

Tartalomjegyzék

1. Fontok 1 1.1. Betűstílusok . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 1.2. Betűméretek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1

2. Saját parancsok, környezetek értelmezése 2

2.1. Parancsok . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 2.1.1. Nem létező parancsok létrehozása . . . . . . . . . . . . . . 2 2.1.2. Beépített parancsok felülírása . . . . . . . . . . . . . . . . 2

2.2. Környezetek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2

Ábrák jegyzéke

1. A betűstílus megválasztása . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 2. A betű méretének megadása . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1