Negyedik labor

X.Y.

2004. március 15.

1. Nagy terjedelmű dokumentumok szervezése

Egy fő dokumentum kézirata, ha az nagy mennyiségű anyagot tartalmaz, a következőképpen nézhet ki:

\documentclass[dvips,12pt]{book}
\usepackage{a4,color,graphics,palatino,fancyhdr}
\begin{document}
\pagestyle{empty}
\tableofcontents
\listoffigures
\pagestyle{fancy}
\input{chapter1}
\input{chapter2}
\input{fig2}
\input{chapter3}
\input{chapter4}
\appendix
\input{appendices}
\end{document}

Tehát ajánlatos külön állományokat készíteni az egyes fejezeteknek, illetve komplikáltabb ábráknak, függeléknek.

2. Hivatkozások

Könyvekben, cikkekben gyakran hivatkozunk ábrákra, táblázatokra, szövegrészekre. Ilyen esetkben a L^{A}TEXben rendelkezésünkre állnak a \label{címke} \ref{címke}

\pageref{címke}

parancsok.

Példa: Az 5.2 szakaszban, az 2 oldalon a parboxok létrehozásáról esik szó.

3. Széljegyzetek

Ez például egy jobb oldali széljegy- zet

A \marginpar[bal oldal] {jobb oldal}

parancs segítségével akár jobb-, akár baloldali széljegyzeteket is tudunk létrehozni a dokumentumban.

4. Úsztatott objektumok, ábrák, táblázatok

4.1. A figure és a table környezetek

A L^{A}TEX terminológiában a táblázat egy logikai egységet jelent, amelyet a dokumentum többi részétől külön kezel a rendszer. Ezért a L^{A}TEX számára táblázatot jelenthet egy szövegrész, egy description kr̈nyezet, vagy akár egy tabular örnyezet. Ugyanígy nem szükségszerűen ábrák az ábrák sem. (A figure környezettel hozzuk létre őket.)

5. Box-ok

Három típusú box-ot használhatunk: LR-box, parbox, rulebox. A rendszer úgy kezeli őket, mintha egyetlen betű lenne.

5.1. LR-box-ok

Az alábbi parancsokkal hozhatók létre:

\makebox[szélesség][pozíció]{szöveg} \mbox{szöveg} \framebox[szélesség][pozíció]{szöveg} \fbox{szöveg}

1. ábra. LR-box-ok létrehozása

5.2. Parbox-ok

Létrehozásukra a következő parancs használandó:

\parbox[pozíció][magasság] [belső pozíció]{szélesség}{szöveg}

2. ábra. Parbox-ok létrehozása

Nagy terjedelmű szöveg esetén inkább a minipage környezetet használjuk. Példa:

Egy \footnote parancs használata a minipage környezeten belül a következőt eredményezi: a lábjegyzetet nem az eredeti dokumentum, hanem a minioldal aljára helyezi el^{a}. Más szövegszerkesztő rendszerekben el tudjátok érni ezt az eredményt?

aAmint itt is látható.

5.3. Rulebox-ok

Két parancs áll rendelkezésünkre:

\rule[elmozdulás]{szélesség}{magasság} \raisebox{elmozdulás}[fel][le]{szöveg}

3. ábra. Hogyan készítünk rulebox-okat

5.4. Saving-box-ok

Esetükben az alábbi parancsok közül válasszunk:

                                  \newsavebox{\box}

\sbox{\box}{szöveg} \savebox{\box}[lszélesség][pozíció]{szöveg}

                                    \usebox{\box}

4. ábra. Saving-box-ok szerkesztése

6. Helykihagyások

6.1. Mértékegységek

L^{A}TEXben az alábbi mérékegységeket használhatjuk: mm, cm, in^{1}, pt^{2}, em^{3}, ex^{4}, pc^{5}.

6.2. Sorköz

Sorköz megnövelésére a \linespread{faktor} parancsot írd a dokumentum bevezető részébe.

6.3. Bekezdések formázása

A bekezdések jelölésére, egymástól való elválasztására kétféle módszer létezik. Az első, hogy az egyes bekezdések között egy kis helyet hagyunk ki, a második pedig, hogy a bekezdések első sorát egy kicsivel beljebb kezdjük. A L^{A}TEX alapban a második módszert használja. Áttérhetünk az első módszerre, ha a

\setlength{\parindent}{0pt} \setlength{\parskip}{1ex plus
0.5exminus 0.2ex} \indent \noindent

parancsokat használjuk a preambulumban.

Előfordulhat, hogy a rendszer valamilyen alapértelmezett „hosszúságát” szeretnénk megváltoztatni (pl. a margók mérete, a bekezdések közötti üres hely mérete,… stb.). Erre szolgál a setlength{minek a hossza}{új hossz} parancs.

Példa a dokumentum oldalainak formázására:

\setlength{\topmargin}{-0.7in}
\setlength{\topskip}{0.3in}
\setlength{\textheight}{9.7in}
\setlength{\textwidth}{5.1in}
\setlength{\oddsidemargin}{0.4in}
\setlength{\evensidemargin}{0.3in}
\addtolength{\evensidemargin}{-1cm}
\addtolength{\oddsidemargin}{-1cm}
\addtolength{\textwidth}{3cm}

Megjegyzés! A dokumentum margóit az anysize csomag \marginsize parancsával is megváltoztathatjuk (ez a legegyszerűbb módszer). A parancsot a bevezető részbe kell betenni. Négy argumentuma sorrendben a bal, jobb, felső és alsó lapszélek szélességeire vonatkozik.

A dokumentum egy oldalának felépítését megtalálod az 4 oldalon.

6.4. Vízszintes és függőleges helykihagyás

Plusz helykihagyást eredményez a \hspace{hossz} parancs.

Ha szükséges plusz helykihagyást hozhatunk létre két bekezdés között a \vspace{hossz} paranccsal.

1inch=25,4 mm

2point=0,35 mm

3megközelítőleg egy M betű szélessége a jelenleg használt betűtípusban

4megközelítőleg egy x betű magassága a jelenleg használt betűtípusban

5pica=12pt=4,2 mm

[figure: Header; Body; Footer; Margin Notes; 8; 7; 1; 3; 10; 9; 11; 2; 4; 5; 6]

1   one inch + \hoffset        2   one inch + \voffset
3   \oddsidemargin = 13pt      4   \topmargin = -43pt
5   \headheight = 12pt         6   \headsep = 25pt
7   \textheight = 692pt        8   \textwidth = 449pt
9   \marginparsep = 11pt      10   \marginparwidth = 57pt
11   \footskip = 30pt               \marginparpush = 5pt (not shown)
    \hoffset = 0pt                 \voffset = 0pt
    \paperwidth = 597pt            \paperheight = 845pt

5. ábra. Egy oldal felépítése

7. A hosszúságok megváltoztatása

Az oldal szerkezetének megváltoztatására különböző paramétereket változtathatunk meg. Ezek a paraméterk megtalálhatók az 5 ábrán.

A paramétereket megváltoztató parancsok az eddig már említett \setlength és az \addtolength{paraméter}{hossz} parancsok^{6}.

Tartalomjegyzék

1. Nagy terjedelmű dokumentumok szervezése 1

2. Hivatkozások 1

3. Széljegyzetek 1

4. Úsztatott objektumok, ábrák, táblázatok 1 4.1. A figure és a table környezetek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1

5. Box-ok 2 5.1. LR-box-ok . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 5.2. Parbox-ok . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 5.3. Rulebox-ok . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 5.4. Saving-box-ok . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2

6. Helykihagyások 3 6.1. Mértékegységek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3 6.2. Sorköz . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3 6.3. Bekezdések formázása . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3 6.4. Vízszintes és függőleges helykihagyás . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3

7. A hosszúságok megváltoztatása 5

Ábrák jegyzéke

1. LR-box-ok létrehozása . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 2. Parbox-ok létrehozása . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 3. Hogyan készítünk rulebox-okat . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 4. Saving-box-ok szerkesztése . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3 5. Egy oldal felépítése . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4

6Az itt nem elített parancsokat lásd előadáson.