Harmadik labor

2004. március 10.

1. Környezetek

Környezet alatt L^{A}TEXben egy olyan elkülönített szövegrészt értünk, amelyet másképpen szeretnénk megformázni, mint a dokumentum többi részét. Környezetet használunk például abban az esetben, ha verset idézünk, program forráskódját írjuk le, listát készítünk, … stb.

Alkalmazása a következőképpen történik:

\begin { környezet neve }

szöveg \end { környezet neve }

1.1. Listák és felsorolások

A itemize, enumerate és description környezetek segítségével lehetséges létrehozni őket.

1.1.1. Pontozott listák

• első

• második

• harmadik

- negyedik

− ötödik

* utolsó 1.1.2. Számozott listák

1. egyre

(a) beljebb

i. ágyazott A. lista

Így is lehetséges:

A Hétfő B Kedd C Szerda

1.1.3. Kiemelten szedett listák

Első szó kiemelésére előnyös használni a description környezetet. Például:

Egy L^{A}TEXkéziratfájl tartalmazhat:

megjegyzéseket amelyet figyelmen kívül hagy a rendszer; preambulumot más szóval bevezető részt, de nem kötelező; parancsokat a dokumentum formázásához; szöveget a tulajdonképpeni dokumentum tartalmát, amelyet a parancsokkal együtt vezetünk be a kéziratfájlba.

Jegyezd meg! A listák tetszés szerint egymásba ágyazhatók, illetve a kü-

lönböző típusok keverhetők. Próbálj ki te is egyet!. (Ez nem csak szöveg, tényleg próbálj meg egy

különböző típusokat tartalmazó listát létrehozni. MOST!!!)

1.2. Bekezdések igazítása

Ilyen gondok esetén segítségünkre lesznek a flushleft, flushright és a center környezetek.

BALRA Néha szükség van rá hogy egy bekezdés ne sorkiegyenlítve legyen, hanem balra, vagy jobbra legyen igazítva, vagy sorai középre legyenek helyezve.

JOBBRA

Néha szükség van rá

hogy egy bekezdés ne sorkiegyenlítve legyen,

hanem balra, vagy jobbra legyen igazítva, vagy sorai középre legyenek helyezve.

KÖZÉPRE Néha szükség van rá hogy egy bekezdés ne sorkiegyenlítve legyen,

hanem balra, vagy jobbra legyen igazítva, vagy sorai középre legyenek helyezve.

1.3. Idézetek és versek

Ilyenkor gondoljunk a quote, quotation és verse környezetekre. Lehet próbálkozni velük.

1.4. „Szó szerinti” nyomtatás

Ha úgy akarjuk megformázni a szöveget, mintha írógépen írtuk volna (anélkül, hogy például a szövegben szereplő parancsokat végrehajtaná L^{A}TEX), akkor használjuk a \verbatim környezetet.

Ezen kívül a \verb parancs is rendelkezésünkre áll, ha rövid az adott szöveg.

Jegyezd meg! Mindkettő rendelkezik csillagos változattal is.

”Szó szerint” nyomtatva:

\begin{tabular}{|p{11.3cm}|}
\hline \vspace{-0.6cm}
\begin{description}
\item[Jegyezd meg!] Mindkett\H o rendelkezik csillagos v\'altozattal is.
\end{description}
\vspace{-0.8cm}\\
\hline
\end{tabular}\\

1.5. Táblázatok

A tabular környezettel hozzuk létre, eddig már többször is használtad ebben a dokumentumban.

7C0 hexadecimális
3700 oktális
11111000000 bináris
1984 decimális
Kifejezés Értéke
π  3,1416
π^{π}  36,46
(π^{π})^{π} 80662,7

1.5.1. Egy komplikáltabb táblázat

Adva van a forráskód is, érdemes tanulmányozgatni:

Ez az első oszlop, és tartalmaz egy bekeretezett szöveget:

Erről volt szó.

Nem ugyanazt jelenti, mint az

Erről volt szó.

Ez már a második oszlop, sans serif betűtípussal van írva.

\begin{center}
\begin{tabular}{ll}
\parbox[t]{7.5cm}{\begin{flushleft}
Ez az els\H o oszlop, \'es tartalmaz egy bekeretezett sz\"oveget:
\medskip\centerline{\fbox{Err\H ol volt sz\'o.}}\medskip
Nem ugyanazt jelenti, mint az
\medskip\fbox{\centerline{Err\H ol volt sz\'o.}}
\end{flushleft}}
& \parbox[t]{2.5cm}{\begin{flushleft}\textsf{Ez m\'ar a m\'asodik oszlop,
sans serif bet\H utípussal van írva.}

                   \end{flushleft}}
\end{tabular}
\end{center}

Tartalomjegyzék

1. Környezetek 1

1.1. Listák és felsorolások . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 1.1.1. Pontozott listák . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 1.1.2. Számozott listák . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 1.1.3. Kiemelten szedett listák . . . . . . . . . . . . . . . . . 2

1.2. Bekezdések igazítása . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 1.3. Idézetek és versek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3 1.4. „Szó szerinti” nyomtatás . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3 1.5. Táblázatok . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4

1.5.1. Egy komplikáltabb táblázat . . . . . . . . . . . . . . . 4