Szövegszerkesztés L^{A}TEXhel

Egri Edith

2004. március. 3.

1. Szövegformázás

Ezen a laboron többek között a következő parancsokat gyakoroljuk: maketitle, author, date, today, section, mbox, noindent, emph, ldots, vspace.

Ezen kívül néhány csomag^{1} használatáról is szó esik. Így kezdünk új sort, bekezdés nélkül L^{A}TEXben.

1.1. Elválasztás és együtt-tartás

1.1.1. Szótagolás

Ha a L^{A}TEX automatikusan nem választja el a szavakat, akkor besegíthetünk az elválasztásba. Példaként próbáljuk ki a megszentségteleníthetetlenségetekért szót.

1.1.2. Elválasztástól való megóvás

Megtörténhet, hogy egy bizonyos szöveget mindenképpen együtt akarunk tartani. Egy erre vonatkozó példa lehet a telefonszámok kiíratása: 0266-317078. Ezt melyik paranccsal is értük el?

1.1.3. A sortörés elkerülése

Egy másik ide tartozó téma az eltörhetetlen szóköz létrehozása.

Pl1. Ki tudja megmondani, hogy hány éve foglalta el a pápai széket II. János Pál pápa? (Nem ajánlatos forma.)

Pl2. Ki tudja megmondani, hogy hány éve foglalta el a pápai széket II. János Pál pápa? (Így a helyes.)

1babel, inputenc, t1enc, indentfirst

1.2. Jelek és különleges karakterek

1.2.1. Magyar idézőjelek

A magyar alsó idézőjelekhez ne feledd használni a „t1enc” csomagot, mert a "t1enc" forma angolos.

1.2.2. Kötőjelek, gondolatjelek

ez-az 1999–2004 Enni – vagy nem enni. −175 Magay – Kiss

1.2.3. Speciális karakterek

Ügyeljetek a #, $, %, {, & karakterek használatára, különben nem várt meglepetések érhetnek.

1.2.4. Ékezetes betűk és jelek

Sokféle ékezet rendelkezésünkre áll L^{A}TEXben. Ilyenek a é, ı, ö, á, ű, í… stb. karakterek, amelyeket parancskarakterekkel hozhatsz létre.

1.2.5…. stb.

Nem mindegy, hogy melyik formát használjuk: Egy, kettő, három ... Egy, kettő, három …

Tartalomjegyzék

1. Szövegformázás 1

1.1. Elválasztás és együtt-tartás . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 1.1.1. Szótagolás . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 1.1.2. Elválasztástól való megóvás . . . . . . . . . . . . . . . 1 1.1.3. A sortörés elkerülése . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1

1.2. Jelek és különleges karakterek . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 1.2.1. Magyar idézőjelek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 1.2.2. Kötőjelek, gondolatjelek . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 1.2.3. Speciális karakterek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 1.2.4. Ékezetes betűk és jelek . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 1.2.5…. stb. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2